26 Aralık 2014 Cuma

AYAKKABIMI DANTELLERLE YENİLEDİM

Evet başlıktan da anlaşılacağı üzere harika bir şey anlatacağım size :)

Burnunun ucu yanmış mı ne olmuşsa artık, sevgili krem rengi botlarımı bu sebepten kullanamıyordum. Ben de pinterestten nasıl yapılacağına dair kısa bir araştırmadan sonra kolları sıvadım.

Yapım aşamalarında bolca fotoğraf çekmeye çalıştım ve ayrıntıları devamında aktardım.

Ayakkabılarımın ilk hali yukarıdaki gibiydi. Burnunun ortasındaki deformasyon da fotoğrafta belli zaten :)

Evden uygun bir dantel seçtim. Dekopaj tutkalımı, fırçamı ve makasımı hazırladım.Dantelin yerini hazırladıktan sonra tam ortadan elimle tutarak önce bir tarafının, sonra diğer tarafının altına dekopaj tutkalı sürerek parmaklarımın yardımıyla kabaca yapıştırdım.Burun orta kısmında ise ortadan basıp çift taraftan katlama yapıp, bol tutkalla katları yapıştırdım.


İnce bir makasla dantelin artık yerlerini dikkatlice kestim. İyice yapışması ve özellikle kenar bitiş yerlerinin yüzeyle bütünleşmesi için, tekrar üzerine bol tutkal sürdüm. Aynı işlemleri topuk kısmındaki parçaya da uyguladım.Aslında topuk kısmında bir deformasyon yoktu ama böyle daha hoş olacağını düşündüm.Bir kaç saat sonra tamamen kurumuştu ve tutkal görüntüsü tamamen kaybolmuştu. Bakmaya doyamazken topuklarındaki zedelenmeler gözüme battı ve evde çok uyumlu renkte akrilik boya bulunca minik sünger fırçayla pıt pıtlayarak iki kat topuklarını da boyadım.

Sonra da kalıcılığını artttırmak için hem boyadığım hem de dantelle kapladığım kısımlara evdeki yarı mat su bazlı verniği fırçayla sürdüm. Verniklemeden de kalabilirdi. Ama son hali çok içime sindi. Fotoğraflar iyi çıkmamış ama umarım fikir verir.13 yorum:

 1. Gerçekten çok tarz olmuş, çok beğendim ellerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 2. Çok beğendim ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 3. İzin Verirseniz Sayfamda Paylaşabilirmiyim :)

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba baliyle yapıştırabiler miyim acil yardım ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bali konusunda hiçbir fikrim ve bilgim yok maalesef:(

   Sil
 5. Merhaba siyah dantelle bordo botlarımı kaplayabilir miyim? veya bordo botlarım var nasıl değerlendirebilirim siyah olmasını istiyorum dantelle mi yapsam oje mi yapsam ����

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siyah dantelle bordo botu kaplamak bence çok hoş olur. Ojeyi hiç denemedim ama tamamını ojeyle boyamanın zahmetli olacağını ve düzgün bir görünüm vermeyeceğini düşünüyorum. ☺

   Sil
 6. Merhaba, bloğunuz dikkatimi çekti, gelin ayakkabımı kendim yapmak istedim ve çok yardımı dokunacak yazınız 😁

  YanıtlayınSil